Globalny rynek pracy

Widok mieszany Płaski widok Widok drzewa
Wątki [ Poprzedni | Następny ]
Globalny rynek pracy
Odpowiedź
02.11.19 05:49
Globalny rynek pracy
W ostatnich latach proces globalizacji objął wszystkie rynki, w tym rynek pracy. Globalne trendy demograficzne, oraz migracje zarobkowe odgrywają już teraz nie bagatelną rolę, a w nadchodzących dziesięcioleciach będą coraz bardziej odczuwalne na lokalnych rynkach pracy. W wielu krajach, takich jak Wielka Brytania, kraje skandynawskie, Chiny, Korea Płd, Singapur i Indie, dostrzeżono również fakt, że przyszły sukces gospodarczy będzie zależał od zdolności danego kraju do tworzenia innowacji i oferowania produktów i usług o wysokiej wartości dodanej.
Tendencje w gospodarce polskiej
Samo Mazowsze potrzebuje około 100 tys. chętnych do pracy w budownictwie. W skali kraju ta liczba jest wielokrotnie większa. Polscy deweloperzy nie mogą znaleźć chętnych do zajęć na budowach wśród rodzimych pracowników, bo ci wyjechali do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii. Lukę mieli wypełnić Ukraińcy: rząd kilka miesięcy temu uruchomił dla nich program wiz umożliwiający legalną pracę przez 3 miesiące. Teraz okres ten ma zostać wydłużony do 6 miesięcy. Ale program nie spełnił zadania - skorzystało z niego zaledwie kilka tysięcy Ukraińców, bo nasi wschodni sąsiedzi wolą pracować za większe pieniądze we Włoszech, Portugalii czy Hiszpanii.
Oto ocena polskich autorytetów zajmujących się rynkiem pracy: W tej sytuacji nie ma wyboru: chętnych do pracy trzeba szukać w dalszych regionach świata - mówi minister Kuberski. - Brak robotników budowlanych jest tak dotkliwy, że dobry spawacz w Warszawie może zarobić nawet 10 tys. zł miesięcznie - zapewnia dyrektor mazowieckiego urzędu pracy Tadeusz Zając. Wietnamczycy chcą o wiele mniej: robotnikowi wystarczą 3 dol. na godzinę.
Source: hotels-in-vietnam.com
Załączniki: Adventure-travel-Vietnam.pdf (111,6k), asia-vietnam.pdf (85,1k), holidays-asia.pdf (108,6k)